DOS

Dansk Oftalmologisk Selskab

Menu
  • Forside
  • Møder
    • Kalender
    • Tilmelding til næste DOS møde
    • Luk
  • Guidelines
    • Godkendte guidelines
    • Guidelines under udarbejdelse
    • Forældede guidelines
    • Luk
  • Dokumenter
    • SST
    • Rejsebeskrivelser
    • DiaBase
    • Links
    • Luk
  • Legater
    • Synoptik-Fonden
    • Alcon
    • VELUX FONDEN
    • DOS Videre- uddannelse
    • Skat af legater
    • Luk
  • Uddannelse
    • Indlæg om uddannelse
    • EBO eksamen
      • Bestået EBO
      • Subspecialitetseksamen i refraktiv kirurgi og katarakt
      • Luk
    • Speciallægeuddannelsen
    • Internationale Guidelines
    • ONE Network AAO
    • Luk
  • DOS
    • Bestyrelsen
    • Mødereferater
      • Formandens Årsberetning
      • Generalforsamlingsreferat
      • Udvalg og kommitterede – beretninger
      • Luk
    • Historie
      • 1900-1950
      • 1950-1975
      • 1975-2000
      • Luk
    • Love
    • Medlemskab
    • Luk
    • Luk

Rapporter fra Udvalg og Kommitterede – september 2019

19-08-2019 By Irene Jepsen

Rapport fra Von Hippel-Lindau gruppen:
Von Hippel-Lindau gruppen arbejder stadig, og er ved at revidere detaljer (!) i kontrolprogrammet.

Den vigtigste besked til DOS medlemmer er, at VHL er så sjælden ( ca. 50 patienter ) at gruppen og patientforeningen opfordrer til maximal centralisering af kontrollerne til de steder, hvor der er samme-dags-kontroller i flere specialer / fælles ambulatorier.

/ HUM – 14. august 2019

 

Rapport fra Fagudvalget vedrørende medicinsk behandling af aldersrelateret makula degeneration (våd AMD), diabetisk makulaødem og retinal venetrombose under Medicinrådet:

Siden sidste generalforsamling har Medicinrådet arbejdet med tre sager på øjenområdet.

1) Autolog stamcellebehandling ved svære corneaætsninger (HOLOKLAR). Medicinrådet godkendte behandlingen, som er relevant i meget sjældne tilfælde hos patienter, som har et recipientøje med svær synsnedsættelse og et egnet donorøje. Behandlingen indgår i de højt specialiserede funktioner og er det seneste år givet til én dansker.

2) Genterapi ved retinal dystrofi som følge af RPE65 mutationen (LUXTURNA). Medicinrådet har foreløbig besluttet, at behandlingen har en væsentlig merværdi, men der pågår aktiviteter med udbud og prissætning, som vil være forudsætningen for en endelig godkendelse. Der findes ca 30 kendte danske patienter med den pågældende mutation, men det vil være langt færre, der vil kvalificere til behandlingen. I fald denne godkendes endeligt vil den indgå i de højt specialiserede funktioner.

3) Der er igangsat en undersøgelse af effekten af idebenon til behandling af Lebers hereditære opticusatrofi.

/Toke Bek – 14. august 2019

 

Rapport fra Historisk Udvalg:
Øjenbogen om Fagets Udvikling blev færdiggjort af en arbejdsgruppe under Historisk udvalg.

Arbejdsgruppens medlemmer var Thomas Rosenberg, Hans Fledelius, Martin O. Jørgensen og undertegnede. Mogens Norn udtrådte fra gruppen i et meget tidligt tidspunkt pga. alder.

Bogen blev præsenteret på DOS’s generalforsamling i 2018 og var velmodtaget.

Der er dog stadigvæk eksemplarer, som er ikke afhentet og som blev sendt retur til Forlaget. Disse bøger deles ud til interesserede ved Generalforsamlingen her i 2019.

Historisk udvalg blev bedt om at gennemgå og vurdere DOS’s gamle arkiver. Desuden har jeg modtaget materiale fra Norn, som vil blive også vurderet mhp. historisk interesse. Det lykkedes at finde gode kollegaer og vi vil vurdere materialet, så det er udvalgets aktuelle projekt. Det udføres af en nedsat arbejdsgruppe af kollegaer.

Udvalgets formand er fortsat Eva Ottovay, men der er ingen faste medlemmer. Det kunne være praktisk med faste medlemmer i udvalget, så hvis nogen er interesseret så I er velkommen at henvende jer til undertegnede.

/Eva Ottovay, Formand – 1. september 2019

 

 

Related

Skrevet i: Mødereferater, Udvalg og kommitterede – beretninger

Seneste indlæg

  • EGS guidelines om glaukom 9-03-2021
  • Sidste nyt om EBO eksamen 2-03-2021
  • DOS vejledning om AMD og kosttilskud 7-01-2021
  • Oplysninger om kursusrækken 2021 – OPDATERET LISTE (11. marts) 6-01-2021
  • DiaBase Årsrapport 2020 22-12-2020

Mest læste indlæg

  • AMD og kosttilskud
  • Forskningsstøtte 2020
  • Behandlingsvejledning inklusiv lægemiddelrekommandation for behandling af retinal veneokklusion (Medicinrådet/RADS)
  • Behandlingsvejledning inklusiv lægemiddelrekommandation for behandling af diabetisk maculaødem (Medicinrådet/RADS)
  • National klinisk retningslinje for behandling af katarakt hos børn i aldersgruppen 0-6 år
  • Formandens Årsberetning 2015/16
  • Aldersrelateret maculadegeneration (AMD): Retningslinjer for henvisning, behandling, kontrol og afslutning.
  • Anbefalinger vedrørende refraktionskirurgi

Nyttige Links

DØO
FAYO
Værn om Synet
Medicin.dk
RADS
Lægeforeningen
Danske Regioner
SST

Kontakt

Dansk Oftalmologisk Selskab
c/o Øjenklinikken, Rigshospitalet-Glostrup
Valdemar Hansens Vej 1-23
DK-2600 Glostrup
+45 30 32 60 68
mandag - torsdag 10-12
[email protected]
Cvr-nr: 18355590

Copyright © 2021 · Dansk Oftalmologisk Selskab · Bestyrelsen · Log ind